Αναδιοργάνωση Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού

Σεπ 20, 2024

Το Σχολείο μας, ανταποκρινόμενο στις εξατομικευμένες ανάγκες των μαθητών και μαθητριών του και στις απαιτήσεις της εποχής μας, αποφάσισε να προχωρήσει στην οργανωτική αναδιάρθρωση των Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού με τη χάραξη δύο διακριτών εκπαιδευτικών διαδρομών στο Λύκειο.

Η πορεία υλοποίησης της αναδιοργάνωσης των δύο Λυκείων θα είναι σταδιακή και θα ολοκληρωθεί το σχολικό έτος 2027-2028.

• Το Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών θα  προσφέρει αποκλειστικά το ελληνικό Πρόγραμμα Σπουδών και στις τρεις τάξεις του Λυκείου, ενώ το Middle Years Programme (MYP) του Κολλεγίου Αθηνών θα ολοκληρώνεται στη γ΄ Γυμνασίου.
  • Το Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού θα εξακολουθεί να εφαρμόζει το ελληνικό Πρόγραμμα Σπουδών στην Α’ Λυκείου διατηρώντας το MYP, ως full-continuum IB World School, και δίνοντας έμφαση στην προετοιμασία για το Πρόγραμμα του Διεθνούς Απολυτηρίου - International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP). Με την ολοκλήρωση της οργανωτικής αναδιάρθρωσης, το Κολλέγιο Ψυχικού θα προσφέρει στις δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου αποκλειστικά το Πρόγραμμα του Διεθνούς Απολυτηρίου (ΙΒ DP 1 και ΙΒ DP 2).

Συνεπώς οι μαθητές και οι μαθήτριες της γ΄ Γυμνασίου και των δύο σχολείων θα καλούνται εφεξής να επιλέγουν στο τέλος της εκάστοτε σχολικής χρονιάς την εκπαιδευτική διαδρομή που θα ακολουθήσουν.

Επισημαίνεται ότι και στα δύο σχολεία θα συνεχίσει να εμπλουτίζεται το ακαδημαϊκό πρόγραμμα μέσω του Primary Years Programme (PYP)  στο Δημοτικό και του MYP στο Γυμνάσιο και να δίνεται έμφαση στην καλλιέργεια δεξιοτήτων και στην ενίσχυση της αγγλικής γλώσσας σε όλες τις σχολικές βαθμίδες. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ιδρυτικός Νόμος του Κολλεγίου Αθηνών, του οποίου η ισχύς από φέτος επεκτάθηκε και στο Κολλέγιο Ψυχικού, παρέχει πολλές δυνατότητες για την περαιτέρω ανάπτυξη των ακαδημαϊκών προγραμμάτων του Σχολείου.

Η πορεία υλοποίησης της αναδιοργάνωσης των δύο Λυκείων περιγράφεται στον ακόλουθο πίνακα:

Σχ. έτος 2025-2026

Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών

Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού

ΕΝΑΡΞΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

B’ Λυκείου: καμία μεταβολή

B’ Λυκείου και IB DP 1:  καμία μεταβολή

Γ΄ Λυκείου: καμία μεταβολή

Γ΄ Λυκείου και IB DP 2: καμία μεταβολή

Σχ. έτος 2026-2027

Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών

Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Β΄ Λυκείου: ελληνικό Πρόγραμμα Σπουδών  για το σύνολο των μαθητών και μαθητριών του Κολλεγίου που το επιλέγουν

1ο έτοςInternational Baccalaureate Diploma Programme (IB DP 1)

Γ΄ Λυκείου: καμία μεταβολή

Γ΄ Λυκείου  και IB DP 2: καμία μεταβολή

Σχ. έτος 2027-2028

ΤΟ ΝΕΟ ΛΚΑ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

ΤΟ ΝΕΟ ΛΚΨ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

Α΄ Λυκείου με MYP

1ο έτοςInternational Baccalaureate Diploma Programme (IB DP 1)

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ

Γ΄ Λυκείου: ελληνικό Πρόγραμμα Σπουδών  για το σύνολο των μαθητών και μαθητριών του Κολλεγίου που το επιλέγουν

2ο έτοςInternational Baccalaureate Diploma Programme (IB DP 2)

Οι Διευθύνσεις των Γυμνασίων και των Λυκείων, μέσω συστηματικής ενημέρωσης και καθοδήγησης θα στηρίξουν τα παιδιά σας, ώστε να επιλέξουν το πιο κατάλληλο για εκείνα πρόγραμμα σπουδών στο τέλος της γ’ Γυμνασίου.

Διευκρινίζεται ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες θα μπορούν να αλλάξουν πρόγραμμα σπουδών και μετά το τέλος της Α’ Λυκείου, καθώς και ότι τα δίδακτρα της Α’ Λυκείου στα δύο σχολεία δεν θα διαφοροποιούνται.

Αναλυτική ενημέρωση των γονέων για τα προγράμματα της Α’ Λυκείου των δύο σχολείων πρόκειται να γίνει στις αρχές Δεκεμβρίου.