Oktoberfest: Από το 1810 εως σήμερα - 5η τάξη Γερμανικών ΔΚΨ

Οκτ 14, 2024

Στο πλαίσιο της διαθεματικής ενότητας του PYP “Where we are in place and time” (Wo wir uns in Zeit und Raum befinden), οι μαθητές/-τριες της 5ης Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να μάθουν την ιστορία του Oktoberfest, του μεγαλύτερου λαϊκού πανηγυριού παγκοσμίως, το οποίο λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο στο Μόναχο. Σήμερα, το γνωρίζουμε ως γιορτή της μπύρας, ωστόσο οι μαθητές/-τριες μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν ότι ξεκίνησε το 1810, όταν έγιναν μεγάλες γιορτές για τον γάμο του πρίγκιπα της Βαυαρίας Λουδοβίκου Α΄ με την πριγκίπισσα Θηρεσία. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να δουν την εξέλιξη της γιορτής μέσα στον χρόνο. Στο τέλος, επειδή κάθε γιορτή έχει και τα εδέσματά της, πήγαμε όλοι μαζί στην Τραπεζαρία του Σχολείου μας και φτιάξαμε την περίφημη πατατοσαλάτα μαζί με λουκάνικα και νιώσαμε πως ήμασταν και εμείς για λίγο στο Μόναχο. Οι μαθητές/-τριες πήραν μαζί τους τη συνταγή της πατατοσαλάτας...στα γερμανικά, για να τη φτιάξουν ξανά, όποτε το θελήσουν. Μάθαμε, μαγειρέψαμε, νιώσαμε, φάγαμε, γιορτάσαμε το Oktoberfest με το δικό μας μοναδικό τρόπο! O’zapft is!