Παρουσίαση του βιβλίου "Παμούκ, λιώνουν οι πάγοι;"

Δεκ 11, 2023

Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023, η συγγραφέας Ιωάννα Κυρίτση-Τζιώτη παρουσίασε το βιβλίο της «Παμούκ, λιώνουν οι πάγοι;» στους μαθητές του 1ε κατά τη διάρκεια της ώρας της βιβλιοθήκης, προσκαλώντας τους σε ένα μαγευτικό ταξίδι γεμάτο συναισθήματα και περιπέτειες. Μέσα από την ιστορία του μικρού Παμούκ, η συγγραφέας μίλησε για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και την υπερθέρμανση του πλανήτη, τους κινδύνους, τις συνέπειες αλλά και τις πιθανές λύσεις προσπαθώντας να αφυπνίσει τις συνειδήσεις των μικρών μαθητών. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά, κάνοντας ερωτήσεις και εκφράζοντας τις σκέψεις τους, ενώ η παρουσίαση τους ενέπνευσε να εξερευνήσουν την αγάπη και τον σεβασμό για το περιβάλλον και τον πλανήτη.